TiNCoat Sp. z o.o.

Wydłużenie żywotności warstw złota w technologi PVD – Phisical Vapoor Deposition

Projekt polega na opracowaniu technologii wytwarzania międzywarstw technicznych azotku tytanu w procesie niskotemperaturowego napylania reaktywnego. Powłoki TiN są doskonałą podstawą pod powłoki galwanicznie nakładanego złota, umożliwiając znaczne wydłużenie ich żywotności. Są one obecnie stosowane na materiałach wysokotopliwych jak stal czy miedź. Opracowanie procesu niskotemperaturowego pozwoli na wykorzystywanie tej techniki do obróbki dowolnych materiałów, w tym tak niskotopliwych jak stopy cyny. Do tej pory nie było to możliwe, gdyż formy nie wytrzymują wysokich temperatur. Stopy cyny ze względu na swoje właściwości odlewnicze oraz niską temperaturę topnienia stanowią doskonałe rdzenie dla pozłacanej biżuterii, elementów ozdobnych czy baterii łazienkowych. Niestety złoto, którym się je pokrywa ulega szybkiemu ścieraniu, stąd konieczność dalszych pokryć polimerem, co jednak jest rozwiązaniem powodującym inne problemy i ograniczenia użytkowania. Opracowanie techniki obróbki rdzeni cynowych, która będzie składać się z m.in. powłoki TiN oraz złota pozwoli na produkcję biżuterii złoconej charakteryzującej się znacznie wyższą żywotnością przy jednoczesnym braku ograniczeń użytkowania wynikających z powłok polimerowych. Dzięki tej technice możliwe będzie nie tylko ulepszenie dotychczasowych produktów, ale i wejście w nowe obszary. Wszędzie tam, gdzie pożądany jest elegancki wygląd przy jednoczesnej odporności na ścieranie w wyniku codziennego użytkowania możliwe będzie zastosowanie opracowanego tu procesu.

Pomysłodawcy:

Kamil Bochra

Uczestnik studiów doktoranckich  Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej na specjalności inżynierii powierzchni. Realizator szeregu projektów mi. ESA- JUICE, ESA-BOOMCOAT i HDRM. W ramach realizacji projektów przygotowywał dokumentacje techniczną opracowywanych urządzeń, raportowanie i dokumentowanie realizowanych testów.

Dorota Fabisiak

Doświadczenie w nadzorze i zarządzaniu produkcją w szczególności wyrobów biżuteryjnych opartych o sztuczne pozłacanie i posrebrzanie. Doświadczenie w zarządzaniu zespołem wieloosobowym w pracach związanych z produkcją, oraz sprzedażą.

Michał Sapieha

Doświadczenia nabierał w domu produkcyjnym -Pacamera, na stanowisku dyrektora zarządzającego Odpowiedzialny był za zarządzanie projektami oraz wsparcie merytoryczne całej firmy przy  wdrażaniu nowych produktów i ich sprzedaż. Opracowywał  kreacje dla takich firm ja DTP, animacji i prezentacji dla Prosche, Mondelez, Red8, EChW, Trend Micro.