FrioSolar Sp. z o.o.

Autonomiczny klimatyzator – chłód z paneli peltiera i ogniw słonecznych

Zidentyfikowana potrzeba generowania chłodu za pomocą odnawialnych źródeł energii w szczególności w krajach Europy Południowej wygenerowało koncepcje na nowy innowacyjny produkt. Projekt oparty jest na opracowaniu konstrukcji klimatyzatora zasilanego energią elektryczną układem hybrydowym z odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i ogniw Peltiera. Opracowywana technologia polega na wykorzystaniu do zasilania klimatyzatora energii z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z dodatkowymi termogeneratorami opartymi na ogniwach Peltiera. Ogniwa Peltiera mają służyć w generowaniu chłodu oraz w trybie ogrzewania (tryb pracy rewersowej) jako źródło chłodu. Idea pozwala na zoptymalizowanie pracy klimatyzatora w fotowoltaicznej instalacji wyspowej. Zastosowany w rozwiązaniu układ ogniw Peltiera połączonych w panel utwardzony żywicą, zamieszczony pod spodem nagrzanego panelu fotowoltaicznego będzie odbierał ciepło i chłodził się powietrzem od spodu, generuje dodatkową energię elektryczną i zasila dodatkowo układ sprężarki. Dodatkowo wykonany odbiór chłodu przez radiator powietrzny lub wodny chłodzi pompowane powietrze w parowniku. Dzięki połączeniu ze stworzonym panelem z ogniw Peltiera może wytwarzać o wiele więcej chłodu, gdyż zostają wykorzystane różne pasma działania źródeł w okresach zacienienia / zachmurzenia. W okresach niskiego nasłonecznienia sprężarka klimatyzatora nie jest w stanie się uruchomić, w tym czasie energia może zasilać panel z ogniw Peltiera. Technologia jest planowana do wdrożenia w ramach produkcji i dystrybucji hybrydowych klimatyzatorów wyspowych w krajach południowych, w szczególności w Hiszpanii.

Pomysłodawcy:

Anna Petrulewicz

Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, m.in. jako członek zarządu jednej z największych firm deweloperskich. Związana z rynkiem elektronicznym, elektrycznym i budowlanym. Nabyte umiejętności przy wdrażaniu  nowych produktów w szczególności na rynku hiszpańskim, szerokie kontakty w branży inwestycyjnej w regionie Walencji i Katalonii.

Kacper Spadło

Doktorant na Wojskowje Akademii Technicznej, zajmuje się odnawialnymi źródłami energii, ogniwami peltiera i optymalizacją systemów zarządzania chłodem. Od 2011 roku związany z Wydziałem Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej zajmując się mobilnymi , niezależnymi konstrukcjami.