Energola Sp. z o.o.

Inteligentna pergola fotowoltaiczna

Projekt polega na opracowaniu innowacyjnego komponentu wielofunkcyjnego dedykowanego dla konstrukcji pergoli, altan czy wiat z zadaszeniem. Idea komponentu polega na opracowaniu ścianki zbudowanej z ruchomych lameli  ającej możliwość ustawienia dowolnego pochylenia tychże lameli z dodatkową funkcją pozyskiwania energii elektrycznej ze światła (fotowoltaika). Możliwość sterowania lamelami pozwala w pergoli tudzież altanie stworzyć wg. preferencji użytkownika strefę wolną od słońca -zaciemnienie, strefę wolną od wiatru, strefę wolną od wody. Zaproponowane rozwiązanie oparte będzie na przesłonie bocznej pergoli, która generuje prąd za pomocą odnawialnych źródeł energii. Przesłona może zasilać akcesoria, wykorzystywane na tarasie (np. model wifi, ładowarki i gniazdka do urządzeń mobilnych, system audio lub kina domowego itp.) bądź oddawać energię do sieci domowej przy pomocy kabla podłączonego do gniazdka w domu/na tarasie. Przesłona boczna prgolii o szerokości 4m i wysokości 2,5m może generować moc na poziomie 1,2 kWp. Dla przykładu zapotrzebowanie w energię 2-3 osobowego gospodarstwa domowego wynosi 3 kWh. Lamele mogą ustawiać się do słońca za pomocą specjalnego algorytmu, a więc uzysk energetyczny może być optymalizowany i porównywalny do uzysku paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu. Dodatkową korzyścią jest nowoczesny charakter i minimalistyczny design produktu, który jest „wtopiony” w bryłę pergoli i stanowi jedno z ciekawszych rozwiązań dynamicznie rozwijającej się branży Building Integrated Photovoltaics.

Pomysłodawcy:

Grzegorz Budziszewski
Menedżer z doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, współpracy międzynarodowej i imporcie, budowie sieci sprzedaży partnerskiej, kontakty z całym środowiskiem fotowoltaicznym w Polsce i Europie. Współpracował z MS Solar Energy Sp. z o.o. (spółka – córka dubajskiego producenta modułów fotowoltaicznych) oraz GTB-SOLARIS (firma handlowa zajmująca się̨ odnawialnymi źródłami energii.

Karol Cieślik
Naukowiec, pracownik Wojskowej Akademii Technicznej. Od 2012 roku związany z Wydziałem Mechanicznym gdzie realizował szereg prac badawczych i wdrożeniowych po prace konstrukcyjne. Opracował rozwiązanie dla manipulatora antropomorficznego o napędzie hydrostatycznym dla robota inżynieryjnego. Uczestnik szeregu prac badawczych mi. autonomiczna technologii transportu biomasy pozyskiwanej na chronionych obszarach wodno-błotnych.