EnerBoat Sp. z o.o.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Jacht spacerowy (houseboat) autonomiczny energetycznie o napędzie elektrycznym

Projekt oparty jest na opracowaniu konstrukcji jachtu spacerowego w kategorii CE wraz z autonomiczną instalacją elektryczną z napędem elektrycznym. Głównym źródłem energii elektrycznej jest panel fotowoltaiczne zintegrowane z poszyciem jachtu. Jako pomocnicze źródła energii opcjonalnie są turbiny wodne, turbiny powietrzne oraz turbiny powietrzno-wodne. Dla efektywnego zarządzania pozyskaną energią jest opracowany system energetyczno-elektroniczny który steruje przesyłem energii pomiędzy poszczególne odbiorniki oraz zasilał w energię elektryczną turbinę napędową. Gniazdka elektryczne ładowarki są dopasowane do najczęściej stosowanych gniazd portowych, mają inteligentny system ładowania z rozpoznawaniem dostępnej mocy ładowarki, aktualnej pojemności i poziomu naładowania, tym samym dbają o “zdrowie” akumulatorów. Innowacyjność jachtu polega na tym, iż, że jednostka pozbawiona jest spalinowego silnika napędowego oraz zbiornika na paliwo. Przestrzeń ta została zagospodarowana na dodatkową jednostkę akumulatorów oraz zwiększenie zbiorników na wodę użytkową. Jacht ten charakteryzuje się możliwością dłuższej eksploatacji na akwenie bez konieczności wpływania do portu na ładowanie akumulatorów.

Pomysłodawcy i udziałowcy:

Mariusz Kłos

Dr inż. nauk technicznych. Od 2007 roku związany z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej. Współpracował z firmą APS Energia realizując projekt związany z budową, instalacją i serwisowaniem przetwornic energoelektronicznych dużych mocy dedykowanych do współpracy w strukturach zasilania morskich okrętów wojennych. Prowadzi działalność naukowo badawczą w obszarze generacji rozproszonej w szczególności dotyczącą problemów integracji OZE, zasobników energii i innych alternatywnych technologii wytwórczych z systemem elektroenergetycznym. W roku 2011 odbył 5 miesięczny staż w Research Laboratory of Electronics at MIT (Boston, Massachusetts, USA).

Marcin Moździerski

Ekspert ds. rynku jachtowego. Prowadzi działalność gospodarczą związaną z turystyką. Skupia się działalności turystycznej skierowanej szczególnie do studentów / młodych osób w ramach rejsów jachtowych. Spółka obsługiwała 50.000 klientów rocznie, organizując wyjazdy wakacyjne i zimowe, na terenie całej Europy. Spółka posiadała 7 oddziałów w Polsce i za granicą. Spółka posiadała flotę̨ 11 jachtów śródlądowych i morskich. Doświadczenie i zarządzeni flotą jachtów oraz wsparcie merytoryczne przy produkcji jachtów.