Caps Technology Sp. z o.o.

Automat do produkcji rolet o podwyższonej wytrzymałości

Głównym celem projektu jest opracowanie narzędzi do maszyny technologicznej umożliwiającej w trybie półautomatycznym wytwarzanie systemu przysłon otworów budowlanych. Mnogość konstrukcji otworów budowlanych oraz technik ich zabudowy (konstrukcji okien, drzwi, tarasów) w połączniu z koniecznością dostosowania geometrii (wymiarów) do geometrii otworów sprawiają, że proces technologiczny produkcji rolet jest skomplikowany. W procesie tym, większość zabiegów i operacji technologicznych wykonywana jest manualnie z użyciem maszyn uniwersalnych. Przyczynia się to występowania wielu błędów i problemów z powtarzalnością, generuje również dużą ilość odpadów produkcyjnych.  Kluczowym procesem technologicznym w produkcji rolet jest proces cięcia lameli przy tworzeniu tzw. pancerza oraz zabezpieczania tych lameli przed wzajemnym przemieszczaniem się. Rolety są produktem wytwarzanym na indywidualne zamówienie – wg wymiaru, koloru oraz typu lameli i sterowania określonych przez klienta.

W celu wyeliminowania odpadów oraz ustandaryzowania procesu zaproponowano opracowanie dedykowanego gniazda technologicznego w postaci maszyny z oprzyrządowaniem do wytwarzania rolet zewnętrznych z nowatorskim systemem zabezpieczania lameli przed wysunięciem się (substytut aretki).

Gniazdo technologiczne oparte będzie na uniwersalnych maszynach technologicznych mn. przecinarki, podajników z dedykowanymi narzędziami i oprzyrządowaniem, tak aby proces technologiczny wytwarzania rolet wykonywać w trybie ciągłym, w jednym miejscu, w sposób półautomatyczny, ograniczając rolę operatora do nadzoru i wykonania prostych czynności manualnych w procesie produkcyjnym i montażowym rolety.

Przewagą zaproponowanego rozwiązania jest

  1. eliminacja ręcznego i pojedynczego cięcia lamel na rzecz cięcia pakietowego. Proponowane rozwiązanie zakłada docinanie lamel w sposób zautomatyzowany na podstawie wprowadzonych do oprogramowania danych o wymiarach docelowej rolety.
  2. tworzenie pancerza oraz uzbrajanie go w nowatorski kołek zabezpieczający, co następuje w sposób automatyczny, stanowiąc jeden z etapów montażu rolety wg. specyfikacji klienta.

W wyniku zastosowania zaproponowanych rozwiązań skróci się czas wytwarzania rolety wg. specyfikacji klienta. Równoległe realizowanie kilku zabiegów technologicznych zmniejsza zapotrzebowanie na powierzchnię produkcyjną i jednostkowe zapotrzebowanie energetyczne w trakcie produkcji.

 

Tomasz Szyluk

Technolog z wieloletnim doświadczeniem we wdrożeniach francuskich i włoskich linii produkcyjnych do rolet aluminiowych.

 

Michał Szyluk

Wdrożeniowiec technologii rolet w polskich i europejskich koncernach.

 

dr inż. Piotr Krogul

Asystent na Wojskowej Akademii Technicznej w Instytucie Robotów i Konstrukcji Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Zajmuje się projektowaniem oraz prowadzeniem badań zarówno symulacyjnych jak i doświadczalnych osprzętów roboczych, manipulatorów oraz urządzeń specjalistycznych. Zajmuje się również opracowywaniem, identyfikacją i weryfikacją różnorodnych układów napędowych dla systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.